Na ovogodišnji konkurs Niškog kreativnog studija za najbolje literarne i likovne radove učenika osnovnih škola odazvalo se više od 700 autora iz: Srbije, BiH, Crne Gore i Makedonije sa više od 800 radova.

Najbolji radovi će biti prikazani na festivalu dečjeg stvaralaštva „Tabla Fest 15“ koji će se održati 29.05.2015. godine u prostorijama OŠ „Ćele Kula“ u Nišu. Ovogodišnji „Tabla Fest“ su podržali Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Gradska opština Medijana, Niš.

REZULTATI LITERARNOG KONKURSA:

U kategoriji mlađeg uzrasta (1. i 2. razredi) nagrađeni su sledeći učenici:

Prvo mesto – Julijana Ilić, OŠ „Sveti Sava“, Mladenovac
Drugo mesto – Luka Borovac, OŠ „Stefan Nemanja“, Niš
Treće mesto – Nikola Stojković, OŠ „Branko Miljković“, Niš
Treće mesto – Sanjin Lazić, OŠ „Branko Miljković“, Niš
Pohvalnice:
Natalija Zdravković, OŠ „Stefan Nemanja“, Niš
Sofija Matović, OŠ „Car Konstantin“, Niš
Ilija Petrović, OŠ „Dimitrije Todorović Kaplar“, Knjaževac

U kategoriji srednjeg uzrasta (3. 4. i 5. razredi) nagrađeni su:

Prvo mesto – Marko Jovanović, OŠ „Starina Novak“, Beograd
Drugo mesto – Antonija Nastić, OŠ „Mladost“, Novi Beograd
Treće mesto – Vasilije Mitić, OŠ „Stefan Nemanja“, Niš
Treće mesto – Veljko Đuričić, OŠ „Jelena Ćetković“, Beograd
Pohvalnice:
Vuk Bojanić, Škola kreativnog pisanja "Orfejevim tragom" Narodne biblioteke Smederevo
Đurđina Milivojević, OŠ „Dimitrije Todorović Kaplar“, Knjaževac
Abdulah Mahmutović, OŠ „Soko“, Gračanica, BiH
Maša Milenović, OŠ „Stefan Nemanja“, Niš
Ines Dimitrijević, OŠ „Sutjeska“, Podgorica
Inda Novak, OŠ „Jelena  Ćetković“, Beograd

U kategoriji starijeg uzrasta (6. 7. i 8. razredi) nagrađeni su:

Prvo mesto – Vanja Kocić, OŠ „Kosta Stamenković“, Srpski Miletić
Drugo mesto – Kosta Radosavljević, Francuska škola, Beograd
Treće mesto – Anita Milošević, OŠ „Kralj Aleksandar“, Požarevac
Treće mesto – Miloš Ćetković, OŠ „Vasa Pelagić“, Beograd
Pohvalnice:
Zagorka Pantović, Škola kreativnog pisanja "Orfejevim tragom" Narodne biblioteke Smederevo
Adrijana Lambić,  OŠ „Vasa Čarapić“, Beli Potok
Natalija Simić, OŠ „Karađorđe“, Topola
Zvezdana Gojković,  OŠ „Oktoih“, Podgorica, Crna Gora
Teodora Tomić, OŠ „Stevan Sinđelić“, Niš

Na osnovu više od 400 prispelih radova iz mnogo gradova Srbije, Crne Gore, BiH i Makedonije žiri Tabla festivala 2015. u sastavu: Zoran Radenković, profesor, Rusomir Arsić, književnik i Srđan Siđa Živković, glavni urednik „Table“ je koristeći se kriterijuma sklapanja umetničkih sintagmi, stvaranja pesničkih slika, poštujući uzrast učesnika i kriterijuma konkursa odlučio kao u napred navedenim rešenjima. Žiri naglašava da je imao veoma težak zadatak jer je svaki od pristiglih radova mogao da uđe bar u uži izbor i žiri posebno zahvaljuje pedagozima koji su vidljivim rezultatima pomogli da radovi na ovom konkursu budu vrhunskog kvaliteta.

REZULTATI LIKOVNOG KONKURSA:

U kategoriji mlađeg uzrasta (1. i 2. razredi) nagrađeni su sledeći učenici:

Prvo mesto – Novak Jankucić, 1. razred, OŠ „France Prešern“, Beograd, Srbija
Drugo mesto – Milica Ilić, 1. razred, OŠ „Petar Kočić“, Banja Luka, Republika Srpska, BiH
Drugo mesto – Iva Petrović, 2. razred, Likovni studio Kulturnog centra Kruševac, Srbija
Treće mesto – Damjan Krgović, 3. razred, JUOŠ „Sutjeska“, Podgorica, Crna Gora
Treće mesto – Jovana Žižakov, 2. razred, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“, Zmajevo, Srbija
Pohvalnice:
Marija Bajin, 1. razred, OŠ „Đura Jakšić“, Kikinda, Srbija
Doroteja Bošković, 2. razred, Likovni studio Kulturnog centra Kruševac, Srbija.

U kategoriji srednjeg uzrasta (3. 4. i 5. razredi) nagrađeni su:

Prvo mesto – Aleksandra Petrović, 4. razred, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“, Zmajevo, Srbija
Drugo mesto – Anastasija Radosavljev, 4. razred, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“, Zmajevo, Srbija
Drugo mesto – Mina Milenković, 3. razred, OŠ „Dimitrije Todorović Kaplar“, Knjaževac, Srbija
Treće mesto – Milica Kalabić, 4. razred, OŠ „Vuk S. Karadžić“, Banja Luka, Republika Srpska, BiH
Treće mesto – Milan Alempijević, 4. razred, OŠ „Dositej Obradović“, Umka, Beograd, Srbija
Treće mesto – Milan Mićić, 5. razred, OŠ „Kralj Petar prvi“, Niš,   Srbija
Pohvalnice:
Milena Rosić, 3. razred, OŠ „Mladost“, Novi Beograd, Srbija;
Marko Radaković, 5. razred, OŠ „Ćirilo i Metodije“, Beograd, Srbija
Anđela Milosavljević, 4. razred, OŠ „Dositej Obradović“, Umka, Beograd, Srbija.

U kategoriji starijeg uzrasta (6. 7. i 8. razredi) nagrađeni su:

Prvo mesto – Stefan Stan, 7. razred, OŠ „Đorđe Košbuk“, Torak, Srbija
Drugo mesto – Marina Šimurina, 6. razred, OŠ „Ćirilo i Metodije“, Beograd, Srbija
Drugo mesto – Kristina Karlaš, 6. razred, OŠ „Petar Kočić“, Čestereg, Srbija
Treće mesto – Ilija Ignjatov, 8. razred, OŠ „Sveti Sava“, Pančevo, Srbija
Treće mesto – Mirjana Milanov, 7. razred, OŠ „Ćirilo i Metodije“, Beograd, Srbija
Treće mesto – Kolja Vukanović, 7. razred, OŠ „Branko Radičević“, Banja Luka, Republika Srpska, BiH
Pohvalnice:
Katarina Bulatović, 6. razred, OŠ „Ćirilo i Metodije“, Beograd, Srbija
Mihailo Veličković, 6. razred, OŠ „Ćirilo i Metodije“, Beograd, Srbija.

KRITERIJUMI

Žiri, u sastavu: Cvetković Budimir, akademski slikar, Stevanović Nebojša Nepsa, slikar i Bojana Tamindžija, akademska slikarka, je na osnovu pregledanih više od 300 radova iz: Srbije, BiH, Crne Gore i Makedonije doneo odluku kao što je gore navedeno. Deca su u radu najviše koristila drvene i vodene boje, ali i tempere, pastelne boje i flomastere na kartonskoj i papirnoj podlozi. Kriterijumi kojima se žiri služio su, pre svega, (1) originalnost, zatim (2) sloboda izražavanja (maštovitost) i (3) hrabrost u upotrebi boja. Ove godine su se kvalitetom izdvojili radovi učenika dveju osnovnih škola: „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Zmajeva i „Ćirilo i Metodije“ iz Beograda.